Regionalne Centrum Informatyki Gdynia

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
25 czerwca 2018
Uroczyste obchody 100-lecia Marynarki Wojennej
W niedzielę, 24 czerwca kadra kierownicza RCI Gdynia, na czele z Komendantem kmdr. Andrzejem GODECKIM, wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 100-lecie Marynarki Wojennej.


Każdego roku, w  dniu 24 czerwca, przypada Święto Marynarki Wojennej, które zgodnie z tradycją jest finałem Dni Morza. Dla podkreślenia 100-letniej obecności sił morskich w Niepodległej Rzeczypospolitej odbyło się wiele ważnych uroczystości z udziałem Prezydenta RP i Ministra Obrony Narodowej.

W Kościele Garnizonowym MW w Gdyni Oksywiu odprawiona została msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Mszę celebrował biskup gen. bryg. dr Józef Guzdek - biskup polowy Wojska Polskiego.

W Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu dowódcy jednostek morskich i innych resortów uczcili pamięć o zasłużonych ludziach morza i ich poprzednikach składając wiązanki kwiatów.

Następnie odbył się uroczysty apel połączony z odsłonięciem Pomnika Polski Morskiej. Odsłonięcia pomnika wspólnie dokonali: Prezydent RP, Minister ON, Inspektor MW, Prezydent Miasta Gdynia, Prezes Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Prezes Okręgowego Związku Żeglarskiego. Monument powstał dzięki miejskim środkom (3 mln zł) z inicjatywy Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego. Ma on przypominać o polskich związkach z morzem, ale też upamiętniać żeglarzy, marynarzy i rybaków, którzy na nim zginęli.

 

Dołączona galeria zdjęć: Uroczyste obchody 100-lecia Marynarki Wojennej
generuj pdf
Kontakt

Regionalne Centrum Informatyki Gdynia
Strażacka 2-8
81-660 Gdynia
tel. 261260703
fax. 261260717
rcigdynia@ron.mil.pl