Regionalne Centrum Informatyki Gdynia

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
09 listopada 2018
RCI Gdynia świętuje Niepodległość Ojczyzny
W piątek, 9 listopada w siedzibie Komendy RCI Gdynia w Gdyni-Witomino odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości z udziałem Kadry i Pracowników Resortu Obrony Narodowej RCI Gdynia.


Uroczysty apel z okazji 100. rocznicy ozyskania przez Polskę niepodległości rozpoczął się złożeniem meldunku Komendantowi jednostki kmdr. Andrzejowi GODECKIEMU przez dowódcę uroczystości kmdr Grzegorza MAJDĘ.

Po podniesieniu flagi państwowej na maszt i odegraniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, Komendant powitał przybyłych gości, między innymi: byłego Komendanta ZZWT - kmdr rez. Włodzimierza KLUCZKA i reprezentanta Rady Dzielnicy Gdynia – Grabówek – pana Zenona RODĘ. W okolicznościowym przemówieniu Komendant wyraził serdeczne słowa uznania i podziękowania oraz przekazał życzenia dalszych sukcesów w służbie i pracy kadrze zawodowej i pracownikom RON, którzy licznie zebrali się na placu apelowym.

Kmdr Andrzej Godecki przypomniał również genezę Święta Niepodległości, które na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. Jest to okazja do uczczenia pamięci tych wszystkich, którzy ponieśli ofiarę krwi, przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, oraz na polach bitewnych I wojny światowej, po to aby, po 123 latach niebytu, przywrócić Niepodległą Polskę do istnienia. Na zakończenie swojego wystąpienia Komendant podkreślił, że fundamentalnym obowiązkiem obecnej kadry i pracowników Resoru Obrony Narodowej, jako spadkobierców żołnierskiej tradycji, jest dźwiganie ciężaru odpowiedzialności za losy Niepodległej Polski.

Następnie odczytane zostały Decyzja Ministra Obrony Narodowej oraz Rozkaz Komendanta w sprawie wyróżnień i awansów, czego następstwem było wręczenie aktów mianowania na kolejne stopnie wojskowe, listów gratulacyjnych, dyplomów uznania oraz pamiątkowych tablo żołnierzom, pracownikom RON i zaproszonym gościom.

Na zakończenie uroczystości odegrana została Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego - uroczysty utwór, którego treść stanowią wybrane fragmenty Marsza Pierwszej Brygady. Finałowym akcentem uroczystości była defilada pododdziałów.

Dzień wcześniej, w czwartek 8 listopada, w Kołobrzegu, miała miejsce uroczysta zbiórka Kadry i Pracowników Resortu Obrony Narodowej elementów Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia, zlokalizowanych w zachodniej części polskiego Wybrzeża. Podczas uroczystości licznie zebrani na nabrzeżu kanału portowego w Kołobrzegu żołnierze i pracownicy oraz zaproszeni goście uczcili rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.  

Patrz artykuł

Dołączona galeria zdjęć: Święto Niepodległości w RCI Gdynia
generuj pdf
Kontakt

Regionalne Centrum Informatyki Gdynia
Strażacka 2-8
81-660 Gdynia
tel. 261260703
fax. 261260717
rcigdynia@ron.mil.pl