Regionalne Centrum Informatyki Gdynia

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
12 listopada 2018
Narodowe Święto Niepodległości
W niedzielę, 11 listopada, na całym Wybrzeżu, Marynarka Wojenna wzięła udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Marynarze wystawili posterunki honorowe, złożyli kwiaty w miejscach pamięci, wzięli udział w nabożeństwach w intencji Ojczyzny.


Delegacja Regionalnego Centrum Informatyki Gdynia, w składzie: Komendant RCI kmdr Andrzej Godecki, Zastępca Komendanta kmdr Sławomir Woźniak i szef Sekcji Komunikacji Społecznej st. chor. szt. Krzysztof Miczko, uczestniczyła w uroczystych obchodach Narodowego Święta Niepodległości, w Gdyni.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w Kościele NMP Królowej Polski w Gdyni, z udziałem władz miasta na czele z prezydentem Gdyni Wojciechem Szczurkiem, parlamentarzystów, przedstawicieli Marynarki Wojennej, organizacji społecznych oraz kombatantów i mieszkańców Gdyni.


foto st. chor. mar. Piotr LEONIAK

Kolejnym punktem hucznych obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości była biało-czerwona parada mieszkańców Gdyni, która przeszła ulicą 10 lutego, od dworca kolejowego do Skweru Kościuszki. Tam, przy pomniku Polski Morskiej, odbyły się oficjalne uroczystości z udziałem m. in.: władz miasta, parlamentarzystów, polityków, kierowniczej kadry dowództw i jednostek Marynarki Wojennej garnizonu Gdynia oraz kombatantów i delegacji organizacji społecznych.

   
foto st. chor. mar. Piotr LEONIAK

Dla podkreślenia rangi obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP Błyskawica oddano świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich. Zgodnie z marynarską tradycją na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została wielka gala banderowa.

PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY „Służymy Niepodległej”

W sobotę, 10 listopada, na skwerze Kościuszki w Gdyni można było zobaczyć m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy Orkiestry Reprezentacyjnej MW i wojskowych zespołów artystycznych. Honorowy patronat nad Piknikiem Niepodległości objął minister ON Mariusz Błaszczak. Przy Nabrzeżu Prezydenta, w Gdyni przy Skwerze Kościuszki zacumowały okręt podwodny ORP Bielik i okręt ratowniczy ORP Maćko, udostępnione do zwiedzania mieszkańcom Gdyni. Ponadto mieszkańcy mieli okazję do bezpłatnego zapoznania się z ekspozycją muzealną Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

   
foto: kmdr ppor. Radosław PIOCH

Oprócz jednostek pływających MW można było zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek Marynarki Wojennej. m. in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego i Komendy Portu Wojennego Gdynia. Pojawiło się też kilka atrakcji dla sympatyków Wojsk Lądowych i Specjalnych, m. in. czołg PT-91 Twardy i bojowy wóz piechoty BWP-1 z 9. Brygady Kawalerii Pancernej. W programie znalazły się również występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów. Nie zabrakło także żołnierskiego poczęstunku, czyli wojskowej grochówki. Piknik zakończył się uroczystym Capstrzykiem Niepodległości.

CAPSTRZTYK NIEPODLEGŁOŚCI

Tradycyjnie, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Gdyni odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. Marynarze wraz z mieszkańcami Gdyni oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 17:30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W uroczystościach uczestniczyła Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz pododdział podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w historycznych mundurach. Przy pomniku „Polska Morska” odbył się Apel Pamięci – oddanie hołdu wszystkim tym, którzy na przestrzeni wieków walczyli o niepodległą Polskę.

  
foto: kmdr ppor. Radosław PIOCH

 Capstrzyk to sygnał wieczornego apelu, a także przemarsz oddziału wojska lub innej org anizacji ulicami miasta, w przeddzień ważnych uroczystości. Przed wojną poprzedzał on większość wojskowych i państwowych świąt.

Galeria: Piknik marynarski i Capstrzyk Niepodległości

Dołączona galeria zdjęć: Narodowe Święto Niepodległości
generuj pdf
Kontakt

Regionalne Centrum Informatyki Gdynia
Strażacka 2-8
81-660 Gdynia
tel. 261260703
fax. 261260717
rcigdynia@ron.mil.pl